KYSUCE - hlavní stránka

 
  |  ČADCA  |  HISTORIE ČADCE  |  SLAVNÍ RODÁCI  |  STRÁNKY  |  INSTITUCE  |  SEZNAM KYSUCKÝCH OBCÍ  |  GALERIE  | 
  Vychylovka | Stará Bystrica | Kamenné koule | Ropný pramen | Turzovka Živčáková | Cykloturistika
      KYSUCE  

KysuceChudý region Kysuce a přece bohatý se dá popsat i jako zelený kousek Slovenska, který dýchá poctivou prací, spokojenými lidmi, ale i krásnými místy. Přestože Kysuce nepatří mezi oblasti, o kterých se v médiích mluví, mají i oni zajímavé turistické lákadla. Vesničky v údolích i v horách, na mnoha místech stále nedotčená příroda a i pár rarit celoslovenského, ba i světového formátu. O tom vše se dočtete zde.

   
     
  HLAVNÍ NABÍDKA     MÍSTA
Kysuce
Čadca
Historie Čadce
Slavní kysuckí rodáci
Stránky a odkazy
Instituce a místa
Seznam kysuckých vesnic
  Vychylovka
Stará Bystrica
Kamenné koule
Ropní pramen
Turzovka Živčáková
Cykloturistika
 
  REKLAMNÍ PROSTOR  

 
  GALERIE  

Galerie

 
  Novinky v regionu  

Brzy přibude

 
  ČADCA  

ČadcaOkresní město Čadca je centrem Horních Kysuc, kulturním centrem, ale i centrem úředním, centrem vzdělání, dopravy... Město se rozprostírá v malém údolí, objímá ho několik kopců, přičemž na některé z nich se i město v posledních desetiletích roztáhlo více než jen kopaničářským způsobem... Více

   

Vychylovka - skanzen a historická železnice

 

Pokud se řekne Vychylovka, zcestovalí turisté si představí staré zachované dřevěnice, parní vláček a nádhernou přírodu. Je to tak. Toto je první představa při zaslechnutí "Vychylovka" a pro ty, co ji neznají, brzy i bude. Vychylovka je výjimečným místem, protože zachovává něco, co tu zůstane i pro budoucí generace a věřme, že se podaří toto bohatství zachovat ještě déle. Typické kopaničářské obydlí, které byly pro některé části Kysuc typické, se zachovaly dodnes díky záměrem vlády před několika desetiletími nezničit celkem všechny staré domky a hlavně se takto zachránili některé budovy ze zatopených obci Riečnica a Harvelka. Byly pečlivě označeny, rozloženy a znovu poskládány o několik kilometrů dále v připravené ploše budoucího skanzenu. Dnes obce Riečnica a Harvelka neexistují, neboť na jejich místě je vodní nádrž, ale dědictví obce prožívá spolu s dalšími budovami na místě, kam zavítá ročně několik tisíc turistů z celého Slovenska, ale i Polska, Německa, Česka, Rakouska a Francie.

Región Kysuce a zaujímavosti Región Kysuce a zaujímavosti Región Kysuce a zaujímavosti 

Jak se do Vychylovky dostat

Přes Starou Bystrici přejděte do obce Nová Bystrica s pomocí tabulí se nechte navigovat na odlehlejší část obce, která se nazývá Vychylovka. Její nejvýraznější část tvoří areál skanzenu starých dřevěnic a dalších staveb Horních Kysuc, jehož nedílnou a charakteristickou součástí je lesní úvraťová železnice. Před skanzenem je parkoviště, kde několik desítek metrů už je nutné jít pěšky. Přímo u brány se nachází stanovisko parní lokomotivy a nově postavená budova pro odjezd železničky.

 Región Kysuce a zaujímavosti Región Kysuce a zaujímavosti Región Kysuce a zaujímavosti

Budovy skanzenu

Skanzen obsahuje několik domů, usedlostí. Ale i dalších budov, které stojí za to a přišli si je prohlédnout snad všichni Kysučané, protože i z jejich obcí se tu něco nachází. Například velký vodní mlýn pochází původem z obce Klubina nebo charakteristický bílý kostelík, který tak milují filmaři, do skanzenu přivezli z centra obce Zborov nad Bystricou. Nachází se zde také pohostinství z obce Korňa, které i nese název Krčma z Korne a pod tímto názvem i řeší svůj vlastní marketing s reálnou restaurační činností během sezóny skanzenu. Většina budov je však jako již bylo řečeno z Riečnice a Harvelky.

  Región Kysuce a zaujímavosti Región Kysuce a zaujímavosti Región Kysuce a zaujímavosti

Lesní železnička

Nepřehlédnutelnou součástí skanzenu jsou koleje a několik parních lokomotiv, jedna z nich jezdí i středem skanzenu po kolejišti směřujícího více do hor. Jde o historickou lesní úvraťovou železničku známou i pod zkratkou HLÚZ – slovensky Historická lesná úvraťová železnica. Pomocí úvrati se železnice pohybuje více a více do strmých kopců a i dnes by byla schopna svážet několik tunové náklady dřeva tak jako v minulosti. Tento technický unikát je dnes technickou památkou chráněnou zákonem a slouží k přepravě turistů. V roce 2012 se vychylovská železnička propojuje s Oravskou lesnou železnicí a vytvářejí rozsáhlejší trať, která může lidi převážet mezi oběma regiony. Vychylovská lesní úvraťová železnice spolu s Oravskou částí železnice tvoří bývalou kysuckooravskou lesní železnici.

  Región Kysuce a zaujímavosti Región Kysuce a zaujímavosti Región Kysuce a zaujímavosti

GPS souřadnice pro mapu:

Parking: 49.380211, 19.089822‎ +49° 22' 48.76", +19° 5' 23.36"
Vstup: 49.382074, 19.094436‎ +49° 22' 55.47", +19° 5' 39.97"

 
 Mapa
 


Zvětšit mapu

 
 Video
 

 
 Doporučené články
 
Stará Bystrica Orloj v Staré Bystrici a nejpřesnější sluneční hodiny
To hlavní, kvůli čemu sem zavítají turisté z daleka, je místní orloj. Orloj je jediným orlojem na Slovensku, je nejpřesnějším ukazatelem slunečního času, jediným astrologickým kalendářem fungujícím spolu s lunárním kalendářem a polohou slunce u nás ... >> Více
foto: kysuce.cz / kysuce.cz
Vychylovka a skanzen Ropní pramen v Korni
Dodnes aktívny výver ropy z pod zeme na lúke v obci korňa patrí medzi slovenskú raritu. Dá sa totiž povedať, že Kysuce sú na ropu najbohatším regiónom na Slovensku. Svedčí o tom nálezisko, ktoré síce nie je rentabilné, no jediné na Slovensku... >> Více
foto: kysuce.cz / kysuce.cz
 
 
 
      
SEZNAM OBCÍ:
ZOHNAM OBCÍ na Kysuciach
 

2007-2017 © kysuce.cz |  Kysuce.cz - všechna práva vyhrazena na obsah, fotografie a designové prvky. Vyrobil V*Tomi.
Kontakt:  Grossmann Michal .