KYSUCE - hlavní stránka

 
  |  ČADCA  |  HISTORIE ČADCE  |  SLAVNÍ RODÁCI  |  STRÁNKY  |  INSTITUCE  |  SEZNAM KYSUCKÝCH OBCÍ  |  GALERIE  | 
  Vychylovka | Stará Bystrica | Kamenné koule | Ropný pramen | Turzovka Živčáková | Cykloturistika
      KYSUCE  

KysuceChudý region Kysuce a přece bohatý se dá popsat i jako zelený kousek Slovenska, který dýchá poctivou prací, spokojenými lidmi, ale i krásnými místy. Přestože Kysuce nepatří mezi oblasti, o kterých se v médiích mluví, mají i oni zajímavé turistické lákadla. Vesničky v údolích i v horách, na mnoha místech stále nedotčená příroda a i pár rarit celoslovenského, ba i světového formátu. O tom vše se dočtete zde.

   
     
  HLAVNÍ NABÍDKA     MÍSTA
Kysuce
Čadca
Historie Čadce
Slavní kysuckí rodáci
Stránky a odkazy
Instituce a místa
Seznam kysuckých vesnic
  Vychylovka
Stará Bystrica
Kamenné koule
Ropní pramen
Turzovka Živčáková
Cykloturistika
 
  REKLAMNÍ PROSTOR  

 
  GALERIE  

Galerie

 
  Novinky v regionu  

Brzy přibude

 
  ČADCA  

ČadcaOkresní město Čadca je centrem Horních Kysuc, kulturním centrem, ale i centrem úředním, centrem vzdělání, dopravy... Město se rozprostírá v malém údolí, objímá ho několik kopců, přičemž na některé z nich se i město v posledních desetiletích roztáhlo více než jen kopaničářským způsobem... Více

   

Město Čadca

 

Okresní město Čadca je centrem Horních Kysuc, kulturním centrem, ale i centrem úředním, centrem vzdělání, dopravy atd.. Město se rozprostírá v malém údolí, objímá ho několik kopců, přičemž na některé z nich se i město v posledních desetiletích roztáhly víc než jen kopaničářským způsobem. Prochází přes něj důležitý dopravní uzel a spojnice železniční tratě Košice - Bohumín. Vedou přes něj i silniční tahy západního Slovenska na Polsko a Českou republiku na Český Těšín, Třinec, Karvinou, Havířov, Ostravu, Olomouc, Opavu atd..

Čadca  Čadca  Čadca

Koupaliště

Ve městě Čadca se nyní můžete příjemně ovlažit, okoupat a vyblbnout v nově vybudovaném koupališti. Tuto novinky ocení každý v aktuálně parných dnech.
Otvírací doba je od 10:00.
Cany za vsup jsou různé. Například, pokud jste obyvatelem Čadca, tak máte slevu na vstup. Jestli jste z jiného města/vesnice, tak platíte plnou cenu. Dále jsou slevy pro děti, důchodce a ZTP. Děti do 3let mají vstup zdarma. Platit se dá i za půldenní vstup, za určitých podmínek.
Informace jsou orientační ke dni 19.7.17

Sport

Město je v létě v objetí zeleně, na podzim v objetí spleti barev a v zimě ho zas pokrývá bílý sníh. V minulosti bylo významné lyžařské středisko s horským hotelem Husárik, dnes se plánuje obnovit lyžování. Město má svou plovárnu, stadion a sportovní plochy pro tenisty, běžce, basketball a další hrací plochy. Ve městě se koná také Kysucký maratón, přičemž jde o druhý nejstarší maraton na Slovensku a každým rokem se těší stále větší popularitě. Láká i běžce ze zahraničí.

Vodstvo

Přes město protéká řeka Kysuca, do které se v blízkosti železniční stanice vlévá významný přítok řeka Čerňanka. Její přítoky jsou Milošovský potok, Čadečanka a v centru se do Kysuce připojuje Rieka. Samozřejmě, že Kysuca má ve městě ještě několik přítoků různých potoků a potůčků, jako například přítok z Bukova.

Školství

Čadca nabízí vzdělání více oborů na kvalitních školách. Vzdělávat se sem chodí studenti a děti z celého regionu Kysuc a není ničím neobvyklý i student z daleka. Ulice 17. listopadu, na níž se sice nachází i Kysucká knihovna a hřbitov, se dá také nazvat ulicí škol. Nachází se zde Sdružená střední škola hotelových služeb a obchodu, která v sobě zahrnuje učební obory jako hotelová akademie, číšník, kuchař, krejčí, prodavač, kadeřník, zedník, cukrář atd.. V těsné blízkosti je Obchodní akademie Metoděje Janoty a Gymnázium Josefa Miloslava Hurbana, který ve městě působil. V centru v průmyslové části města na ulici A. Hlinku se nachází Dívčí odborná škola, ale i Zdravotní škola sv. Františka z Assissi, směrem na obec Raková je Střední průmyslová škola. Mimo ně je zde několik základních škol, mateřských škol a také uměleckých škol a volnočasové centrum.

Čadca  Čadca  Čadca

Městský úřad

Otevírací doba je 8:00 do 13:30 až 16:30 (záleží na aktuálním dni). Výjimka je čtvrtek, kdy je úřad zavřený.
Adresu a kontakty dále najdete zde.

Sídliště

Město má tři větší sídliště mimo několika menších, případně těch, které svůj název odvozují od blízkosti jiných sídlišť. Největší je sídliště Kýčerka postaveno na kopci vzdušnou čarou směrem na Husárik a více na obec Zákopčie. Sídliště Žarec je také vybudováno na kopci a táhne se na hřebeni směrem k jihu, čímž vlastně vítá všechny návštěvníky přicházejících od Žiliny, která je vzdálena asi 30 km jižně. Sídliště III se nachází v blízkosti nemocnice s poliklinikou ve směru od centra vedle hlavního silničního tahu na obec Raková.

Městské čaásti podle abecedy:
Čadečka, Drahošanka, Horelica, Milošová, Podzávoz, Rieka, U Hluška, U Sihelníka, Vojty

Osady v okolí podle abecedy:
Bargarovci, Bazgerka, Belajka, Belešovci, Brehy, Bryndzárovci, Bukov, Burdovci, Butovci, Capkov, Črchľa, Ďadíkovci, Gáborovci, Griečovci, Hapčákovci, Harvanovci, Hlubinovci, Hľúzovci, Huľanovci, Husárikovci, Chylkovci, Jamky, Jankovci, Janščovci, Jurošovci, Kadlubovci, Kešňakovci, Kliešťovci, Klimkovci, Kotyrovci, Kráľovci, Krkoškovci, Kultánovci, Kýčera, Kýčerka, Kykula, Kyzekovci, Liškovci, Mančovci, Matluchovci, Megoňky, Michalinovci, Muchovci, Muňákovci, Murčovci, Najdekovci, Nemčákovci, Polákovci, Prívarovci, Ramšovci, Sedliakovci, Sventkovci, Ščúrovci, Ševcovci, Šimčiskovci, Škrabákovci, Špindlovci, Tomalovci, Veščarovci, Vilčovci, Vlčákovci a další.

Partnerská města jsou polský Zywiec a Toruń. Také české město Valašské Meziříčí.

Mapa

Město Čadca se nalézá 420m nad mořem s rozhlovou cca 56km².
GPS souřadnice Čadca jsou: 49.4382200N, 18.7897200E
Ve měste naleznete i Tesco pro nákup potřebných potravin. Také se zde nalézá Okresní soud a Gymnázium Jozefa Miloslava Hurbana.

Počasí Čadca a okolí

Počasí je jako v jiných částech proměnlivé.
Dnes se můžete koupat v bazénu a zítra můžete klidně ležet v posteli. Ale to vám nesmí kazit pohled na toto krásné místo, kde může být naopak počasí i několik dní pěkné a vaše plány to vůbec nerozhodí.
Pro lepší přehled o počasí se můžte podívat na tuto předpověď:
 
 Doporučené články
 
Stará Bystrica Orloj v Staré Bystrici a nejpřesnější sluneční hodiny
To hlavní, kvůli čemu sem zavítají turisté z daleka, je místní orloj. Orloj je jediným orlojem na Slovensku, je nejpřesnějším ukazatelem slunečního času, jediným astrologickým kalendářem fungujícím spolu s lunárním kalendářem a polohou slunce u nás ... >> Více
foto: kysuce.cz / kysuce.cz
Vychylovka a skanzen Skanzen vo Vychylovce a historický lesní vláček
Pokud se řekne Vychylovka, zcestovalí turisté si představí staré zachované dřevěnice, parní vláček a nádhernou přírodu. Je to tak. Toto je první představa při zaslechnutí "Vychylovka" a pro ty, co ji neznají, brzy i bude. Vychylovka je výjimečným místem... >> Více
foto: kysuce.cz / kysuce.cz
 
 
 
      
SEZNAM OBCÍ:
ZOHNAM OBCÍ na Kysuciach
 

2007-2017 © kysuce.cz |  Kysuce.cz - všechna práva vyhrazena na obsah, fotografie a designové prvky. Vyrobil V*Tomi.
Kontakt:  Grossmann Michal .